Aktualne informacje dostępne są tutaj.

Zajęcia dla dzieci w wieku 10 - 11 lat

Szanowni Państwo!

W związku z coraz częstszymi pytaniami o możliwość odwiedzenia nas przez grupy młodych gości (mówiąc „młodych” mamy tu na myśli osoby z klasy 4 i 5 szkoły podstawowej) postanowiliśmy stworzyć ofertę właśnie dla takich grup. Choć wiemy, że szczególną atrakcją jest możliwość zobaczenia reaktora, ten mogą odwiedzić jedynie uczniowie klas szóstych bądź starsi.

Oto nasze propozycje do wyboru:

1. Optyka i promieniowanie w doświadczeniach

Jest to uproszczony wstęp do rozmowy o promieniotwórczości. Młodzież poznałaby naturę światła i promieniowania korpuskularnego w oparciu o liczne doświadczenia fizyczne z użyciem lamp świecących na różne kolory, kolorowych obrazów oglądanych w świetle tych lamp bądź poprzez kolorowe filtry lub siatkę dyfrakcyjną, doświadczenia z pryzmatem, lampą UV, luminoforami, modelem lampy kineskopowej, detektorem promieniowania kosmicznego i inne doświadczenia.

2. Obecność promieniotwórczości w naszym życiu

Jest to przystępna dla dzieci rozmowa o promieniotwórczości i o powszechności substancji promieniotwórczych w otoczeniu każdego człowieka. Wykorzystując licznik Geigera-Müllera dokonamy pomiarów promieniowania różnych przedmiotów znanych z codziennego otoczenia, np. soli kuchennej, płyty granitowej, kafelka, elektrody spawalniczej, zegarka, kamyka z rudą uranową, szkła uranowego, piasku, popiołu itp. Pokażemy również mapę naturalnego promieniowania tła w Polsce i w woj. mazowieckim.

Poza tymi dwoma, obowiązkowymi naszym zdaniem, wykładami gorąco polecamy zajęcia nieco odbiegające od tematyki promieniowania, a mianowicie:

3. Energia i jej cechy

Na zajęciach wprowadzamy, między innymi, pojęcie energii prezentując nasz liczny zbiór rozmaitych zabawek/gadżetów, a także przedmiotów codziennego użytku, które zachowują się w zadziwiający sposób, tworząc doskonałe podłoże do rozmowy o energii i jej cechach. Prezentowane eksponaty to:

 • bączek tippe-top,
 • kamień celtycki,
 • podwójny stożek na V-szynach (pozornie samodzielnie wjeżdżający pod górę),
 • gumowa półkula wyrzucająca piłeczki,
 • miedziana rura spowalniająca przelatującą przez nią magnetyczną kulkę,
 • klepsydra z magnesem i opiłkami żelaza,
 • żyroskop,
 • dysk Eulera,
 • kołyska Newtona,
 • młynek Crookesa,
 • elektromagnes i inne.

4. Spacer po NCBJ

Z grupami tak młodych osób nie możemy zwiedzić naszych specjalistycznych laboratoriów ani reaktora, ale możemy obejrzeć i omówić te obiekty z zewnątrz. Nasza propozycja to opatrzony obszernymi komentarzami spacer pod budynki: reaktora Maria, Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, Centrum Informatycznego Świerk, Ośrodka Radioizotopów Polatom i innych zakładów, a także zwiedzenie makiety elektrowni jądrowej budowanej w Polsce w latach 80.

UWAGA! Jeśli zła pogoda uniemożliwi spacerowanie, zastrzegamy sobie prawo do zmiany aktywności na jeden z opisanych wcześniej wykładów.

 

Każda z powyższych aktywności oferowana jest grupie liczącej nie więcej niż 20 osób. Czas trwania każdej z wypunktowanych powyżej propozycji to 45 - 60 minut (w zależności od liczby pytań i stopnia zainteresowania grupy), a koszt – tak jak za standardowy wykład (patrz — CENNIK —)

 

Szczegółowych informacji udziela:
Dział Edukacji i Szkoleń
tel. 22 273 16 12
fax. 22 71 00 140
deis@ncbj.gov.pl