Kosmiczna sieć: co galaktyki wiedzą o ciemnej materii?

Seria: 
Konwersatorium 
Prelegent i afiliacja: 
Prof. dr hab. Agnieszka Pollo, NCBJ
Data: 
czw., 2015-10-15 09:30 do 11:00
Miejsce: 
budynek Działu Edukacji i Szkoleń, NCBJ - Świerk
Streszczenie: 

Najnowsze obserwacje kosmologiczne wydają się zgodnie potwierdzać scenariusz, według którego żyjemy we Wszechświecie, zdominowanym przez jego “ciemną stronę”: wypełnionym ciemną materię i rozpychanym przez ciemną energię. Tymczasem nasza wiedza o Wszechświecie pochodzi niemal wyłącznie z obserwacji jego “jasnej strony” - światła, wysyłanego przez zwykłą, barionową materię, która stanowi wszak tylko nikłą część całkowitego bilansu materii i energii Wszechświata. A nawet tylko części tej zwykłej materii – tej, która uwięziona jest w galaktykach.

Co galaktyki są w stanie zatem powiedzieć nam o ciemnej stronie Wszechświata? Jak “śledzą” rozkład ciemnej materii dziś i jak śledziły w przeszłości? Jak wrażliwe są na działanie ciemnej materii? I odwrotnie - jak położenie w kosmicznej sieci, utworzonej przez ciemną materię, wpływało na losy galaktyk? W trakcie konwersatorium spróbujemy opowiedzieć, jak w naszych badaniach próbujemy łączyć historię jasnej i ciemnej strony Wszechświata. Pokażemy najnowsze obserwacje, z których wyłania się trójwymiarowa struktura Wszechświata dwa razy młodszego, niż dziś.

Konwersatorium odbędzie się w budynku Działu Edukacji i Szkoleń. Zainteresowanych spoza terenu Świerka informujemy, że do Świerka można dojechać autobusem pracowniczym, odchodzącym o godz. 10.15 (Hoża 69, brama wjazdowa).

        Prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński

Załączniki: 
ZałącznikWielkość
Plik konwersatorium_120.docx16.71 KB
PDF icon konwersatorium_120.pdf315.11 KB