Powłoki ochronne na bazie stopów Inconel do zastosowań w warunkach wysokotemperaturowych

Seria: 
Seminarium Departamentu Fizyki Materiałów
Prelegent i afiliacja: 
mgr Monika Duchna, Departamentu Fizyki Materiałów, NCBJ; Laboratorium Badań Materiałowych, Pracownia Badań Strukturalnych, Chemicznych i Korozyjnych
Data: 
pt., 2018-11-23 11:30
Miejsce: 
Bud. 7, sala 153
Streszczenie: 

Nadstopy niklu cieszą się coraz większym zainteresowaniem przez wzgląd na ich szerokie zastosowanie w energetyce, przemyśle lotniczym, chemicznym czy też petrochemicznym.   Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje Inconel®740. Stop ten charakteryzuje się przede wszystkim wysoką temperaturą topnienia, niskim przewodnictwem cieplnym, bardzo dobrą wytrzymałością na korozję wysokotemperaturową oraz dobrymi właściwościami mechanicznymi. Jego zastosowane jest jednak ograniczone przez wzgląd na pojawienie w pewnych warunkach niestabilnej fazy ƞ(Ni3Ti), co wpływa na pogorszenie właściwości eksploatacyjnych. Polepszenie tych właściwości można uzyskać poprzez naniesienie na jego powierzchnię powłok ochronnych tzw. barier termicznych.

Seminarium będzie poświęcone krótkiej charakterystyce stopów z grupy Inconel oraz ich modyfikacji poprzez nakładanie ceramicznych powłok ochronnych.

Załączniki: 
ZałącznikWielkość
PDF icon seminarium_m_duchna.pdf186.48 KB
Plik seminarium_m_duchna.docx15.96 KB