
Akcelerator elektronów NCBJ nominowany w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”
23-07-2025
Nowatorski akcelerator AQURE FLASH (RT), opracowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii, wykorzystuje ultra wysokie dawki promieniowania i może stać się przełomowym narzędziem w leczeniu nowotworów. Ta innowacyjna technologia już na etapie testów wzbudza duże zainteresowanie i nadzieje w środowisku medycznym. Projekt został właśnie nominowany w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” w kategorii Badania i Rozwój. Internetowe głosowanie rozpocznie się 17 września i potrwa 10 dni.
W porównaniu z tradycyjną radioterapią, w której dawki promieniowania są podawane w wielu kilkunastominutowych sesjach, radioterapia FLASH umożliwia precyzyjne wprowadzenie całej dawki terapeutycznej do obszaru objętego nowotworem w zaledwie ułamku sekundy. Tak krótki czas ekspozycji znacząco ogranicza narażenie zdrowych tkanek na działanie promieniowania, co zmniejsza ryzyko powikłań i zwiększa komfort pacjentów.
W walce z nowotworami niezwykle istotne są zarówno wczesna i precyzyjna diagnostyka, jak i skuteczna terapia. Postęp w tej dziedzinie przynosi nowe, coraz dokładniejsze metody wykrywania schorzeń, jednak równie ważne jest opracowanie takich terapii, które minimalizują skutki uboczne leczenia. W przypadku radioterapii, takim przełomem może okazać się wdrożenie terapii FLASH.
Jej podstawą jest nowoczesny akcelerator elektronów, opracowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych we współpracy z Wielkopolskim Centrum Onkologii. Urządzenie to jest zdolne do generowania wiązki promieniowania w szerokim zakresie i precyzyjnie określonych parametrach.
Mobilna platforma stworzona na bazie akceleratora śródoperacyjnego AQURE pozwala na generowanie wiązki promieniowania zarówno do terapii FLASH, jak i do terapii konwencjonalnej. Urządzenie, skonstruowane przez specjalistów z Zakładu Aparatury Jądrowej oraz Departamentu Aparatury i Technik Jądrowych NCBJ, posłuży do stworzenia w Wielkopolskim Centrum Onkologii unikalnego stanowiska badawczego. Umożliwi ono opracowanie metody bezpiecznego wprowadzenia tej technologii do leczenia klinicznego.
Terapia FLASH może stanowić przełom w walce z nowotworami. Akcelerator AQURE FLASH (RT) jest jedynym tego typu urządzeniem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, co zostało już docenione nie tylko przez środowisko naukowe ze względu jego ogromny potencjał terapeutyczny dla pacjentów onkologicznych.
Projekt „Budowa i walidacja stanowiska generującego wiązkę elektronów o ultra wysokiej mocy dawki (FLASH) ” uzyskał nominację w tegorocznej, czwartej edycji plebiscytu czytelników e-magazynu Nasz Region – „Łączy nas WIELkopolskiE”. W konkursie wyróżnione są projekty unijne, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Województwa Wielkopolskiego. Nominacje są przyznawane w czterech kategoriach: „Badania i rozwój”, „Architektura i kultura”, „Dobry klimat” i „Społeczna misja”. Głosowanie na kandydatów rozpocznie się w połowie września, a finał plebiscytu zaplanowano na listopad.