News Date

Budynek otwartego w 2014 r. Centrum Informatycznego Świerk został ozdobiony okazałym muralem. Ponieważ instytut pracuje przede wszystkim w dzień, to zapewne wielu pracowników nawet nie wie, że do wykonania malowidła użyte zostały farby luminescencyjne. Autor dzieła, pan Olaf Cirut przygotowuje się do wykonania kolejnego dzieła w Ostrzeszowie.

Fizycy wiedzą, że luminescencja to zjawisko tzw. zimnego świecenia czyli świecenia pod wpływem innego czynnika niż wysoka temperatura. Farby użyte przez pana Olafa Ciruta do wykonania elewacji budynku CIŚ, pochłaniają w dzień energię z padającego na nie światła, a następnie, z opóżnieniem, oddają ją w postaci świecenia. W dzień nie widać efektu, bo odbicia aktualnie padającego światła są dominujące, ale nocą pojawia się niesamowity efekt, co widać na zdjęciu.

Kariera artystyczna autora muralu rozwija się ciekawie. Ostatnio wygrał on konkurs na ozdobienie budynku Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. Pracę wykona podobną techniką, jak wykorzystana w Świerku. Więcej informacji można znależć w lokalnych mediach: https://www.radiosud.pl/rozrywka-i-oswiata/ostrzeszow-inspiracje-autora…

W NCBJ mamy jeszcze kilka budynków z dużymi, smutnymi ścianami. Może, gdy ustabilizuje się sytuacja finansowa, pomyślimy czy nie warto uczynić z nich naszych wizytówek, które - podobnie jak mural CIŚ - dobrze będą pracowały dla naszego wizerunku i urody miejsca pracy.

Mural CIŚ w nocy (foto: NCBJ)
Pliki (files)