Projekty
Projekt FLASH
2023.05.24 11:38
Tytuł: Budowa i walidacja stanowiska generującego wiązkę elektronów o ultra wysokiej mocy dawki (FLASH RT)Całkowita wartość projektu: 9 324 777,60 złKwota dofinansowania: 5 530 452,00 zł----
Optymalizacja wiązki neutronowej do badań nad terapią leczenia nowotworów i badań materiałowych
2023.05.09 14:07
Celem nadrzędnym projektu jest zapewnienie dostępu społeczeństwu, w szczególności przedstawicielom medycyny, przemysłu, ośrodków badawczych oraz uczelni wyższych, do wysokiej jakości wiązki neutronów o unikalnych, w skali światowej parametrach. Powstające stanowisko badawcze umożliwi prowadzenie szerokiego spektrum badań podstawowych w dziedzinach inżynierii biomedycznej, materiałowej oraz nauk fizycznych a także prowadzenie prac wdrożeniowych, które przełożą się na wzrost konkurencyjności polskiej nauki, przemysłu oraz w przyszłości zapewnią poprawę zdrowia publicznego.
----
Wpływ poprawek wyższych twistów na tomografię nukleonu
2023.03.10 15:29
Obecnie fenomenologia GPD unika konieczności uwzględnienia niektórych poprawek, przez ograniczenie się do obszaru kinematycznego w których poprawki te można zaniedbać. W praktyce oznacza to, że część dostępnych już danych eksperymentalnych nie może być zanalizowana pod kątem informacji dotyczącej struktury materii. Wzięcie pod uwagę poprawek wyższych twistów pozwoliłoby na uniknięcie tego problemu. W tym celu proponujemy program badawczy składający się z trzech zadań.
----
Doświadczenia przeprowadzone w laboratorium GSI-FAIR na separatorze mas FRS oraz pułapce jonów Ion Catcher
2023.03.10 12:39
W Narodowym Centrum Badań Jądrowych, ul. Andrzeja Sołtana 7, 05-400 Otwock wykonywany jest projekt pt „Doświadczenia przeprowadzone w laboratorium GSI-FAIR na separatorze mas FRS oraz pułapce jonów Ion Catcher”, programu badania ciężkich jonów w GSI-FAIR (Darmstadt) na podstawie umowy zawartej z Helmholtz Centre for Heavy Ion Research (GSI) Cooperation Agreement on Experiments at the FRS Facility, Helmholtz Centre for Heavy Ion Research (GSI).
----
SECURE
2023.02.09 8:58
Celem projektu SECURE jest zapewnienie dostępności izotopów promieniotwórczych do celów medycznych – tak, aby zapewnić trwałość ich dostaw zabezpieczających potrzeby lecznictwa w Europie. Projekt skupia się na poszukiwaniu rozwiązań w zakresie projektowania tarcz do napromieniania oraz metod wytwarzania izotopów medycznych obecnie stosowanych, jak i nowych izotopów do terapii izotopowej i diagnostyki.
----
ENEN2plus
2023.01.18 13:39
Projekt ENEN2plus to największe i najbardziej zintegrowane dotychczasowe przedsięwzięcie w zakresie edukacji i szkoleń, dzięki zaangażowaniu 51 partnerów z 3 kontynentów. Nadrzędnym celem projektu jest zachęcenie do pracy w przemyśle jądrowym młodych talentów, oraz rozwój poprzez szkolenia.
----
Wirtualne Dni Otwartych Drzwi NCBJ i Ośrodka Jądrowego Świerk
2023.01.18 13:30
W ramach projektu „Wirtualne Dni Otwartych Drzwi NCBJ i OJ Świerk” powstanie 10 filmów. „Bohaterami” filmów zostaną: reaktor Maria, Dział Edukacji i Szkoleń, NOMATEN, Park Naukowo-Techniczny, POLATOM, Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, Laboratorium Badań Materiałowych, Zakład Technologii Plazmowych i Jonowych, Pracownia Rozwoju i Zastosowań Metod Fizyko-Chemicznych w Archeometrii oraz (spoza NCBJ, ale jak najbardziej z Ośrodka) Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.
----
Detektory edukacyjne dla szkół
2023.01.05 11:07
Projekt zakłada napisanie nowego oprogramowania pozwalającego na odczyt i wizualizację danych z oferowanych przez Dział Edukacji i Szkoleń liczników Geigera-Müllera oraz detektorów Cosmic Watch przy pomocy komputera, jak również dołączenie do istniejących liczników Geigera-Müllera modułu Bluetooth, dzięki czemu odczyt i analiza danych będą mogły się odbywać przy użyciu np. smartfona.
----
PolFEL 1.1
2022.09.14 9:58
Przedmiotem fazy 1.1 budowy Polskiego Lasera na Swobodnych Elektronach jest zwiększenie jego możliwości badawczych osiągniętych w fazie 1. Cel ten będzie zrealizowany poprzez zakup i instalację wysoko wydajnego układu kriogenicznego skraplania helu oraz poprzez budowę nowych i doposażenie przewidzianych do realizacji w fazie 1 stanowisk badawczych: stanowiska testowego kriomodułów przyspieszających, stacji badań biomedycznych oraz laboratorium czystego. Opisany zakres działań stanowi kolejny, wyodrębniony etap budowy Polskiego Lasera na Swobodnych Elektronach – PolFEL.
----