News Date

Dni Otwarte w NCBJ (Narodowym Centrum Badań Jądrowych). W hali reaktora MARIA (fot. Marcin Jakubowski, NCBJ) W hali reaktora MARIA (fot. Marcin Jakubowski, NCBJ)

Tak dużo osób w Świerku dawno nie było! Podczas Dni Otwartych, zorganizowanych w ostatni weekend maja, Narodowe Centrum Badań Jądrowych odwiedziło 3006 osób. Spośród dziesięciu tras tematycznych po najciekawszych miejscach instytutu największą popularnością cieszyło się zwiedzanie reaktora MARIA, Ośrodka Radioizotopów Polatom i Centrum Informatycznego Świerk.

Pierwsi chętni na zwiedzanie największego instytutu naukowo-badawczego w Polsce pojawili się w sobotę już o ósmej rano pomimo, że pierwszy autobus zorganizowany przez NCBJ przyjechał godzinę później. Nic dziwnego, chętnych do wejścia na teren ośrodka było ponad trzy tysiące, więcej niż organizatorzy Dni Otwartych pierwotnie zaplanowali. Każdy mógł wybrać jedną lub kilka z dziesięciu zaproponowanych tras. Przewodnicy każdej  grupy, na co dzień pracownicy NCBJ, nie tylko oprowadzali gości po najciekawszych częściach instytutu i opowiadali o oglądanych miejscach ale również odpowiadali na pytania dotyczące całej działalności NCBJ. Wiele osób chciało uczestniczyć we wszystkich przygotowanych atrakcjach, dlatego też przyjechali do Świerku zarówno w sobotę jak i w niedzielę.

„Ogromne zainteresowaniem Dniami Otwartymi w naszym instytucie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania” – mówi prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński, dyrektor Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ, organizator Dni Otwartych – „największym zainteresowaniem cieszyła się MARIA, jedyny działający w kraju reaktor jądrowy. Reaktor ten nie produkuje na zewnątrz energii – jest natomiast potężnym źródłem neutronów. Wykorzystujemy je nie tylko do prac badawczych ale również do naświetlania materiałów, z których uzyskuje się np. molibden 99. Zwiedzający byli zaskoczeni tym, że tylko jeden tydzień pracy naszego reaktora umożliwia produkcję preparatów dla 100 000 pacjentów na całym świecie, a nasz Ośrodek Radioizotopów POLATOM eksportuje swoje produkty do 78 krajów”.

Oprócz reaktora MARIA i OR Polatom naukowcy umożliwili również zwiedzanie Centrum Informatycznego Świerk, jednej z największych mocy obliczeniowych, Laboratorium Pomiarów Dozymetrycznych, działa plazmowego czy też miejsc, w których powstają najnowsze akceleratory medyczne. Ze względu na zbliżającą się 60-tą rocznicę polskiej atomistyki (utworzenia Instytutu Badań Jądrowych w Świerku) tematem przewodnim Dni Otwartych była energetyka jądrowa, którą  propagował już w latach 50. twórca i pierwszy dyrektor Instytutu – prof. Andrzej Sołtan. Dlatego też, oprócz reaktora, zwiedzający instytut mogli również zapoznać się z Polskim Programem Energetyki Jądrowej na wystawie Ministerstwa Gospodarki i PGE EJ1, obejrzeć modele elektrowni jądrowych, prezentowane także przez Ministerstwo Gospodarki i francuską firmę AREVA, poznać historię polskich reaktorów, zgłębić wiedzę z zakresu postępowania z odpadami promieniotwórczymi jak również zapoznać się z szeregiem medycznych zastosowań fizyki jądrowej, a także budową aparatury służącej wykrywaniu przemytu, w tym materiałów niebezpiecznych. W przerwach pomiędzy wycieczkami można było zwiedzić wystawy np. o energii termojądrowej i wykorzystaniu fizyki jądrowej w ochronie środowiska jak również obejrzeć filmy o energetyce (w tym pokaz filmu „Pandora Promise” w reżyserii Roberta Stone’a) czy posilić się w instytutowym barku. Dla najmłodszych przygotowano specjalne pokazy, gry, zabawy, słodkie niespodzianki, konkursy i wiele innych atrakcji (przygotowanych przez Wyższą Szkołę Gospodarki Euroregionalnej z Józefowa).

 „Dni Otwarte w naszym instytucie są dowodem na to, że obszary naukowe jakimi zajmujemy się w NCBJ interesują nie tylko naukowców, ale całe rzesze ludzi. Odwiedzający byli pozytywnie zaskoczeni tak szerokim spektrum zagadnień i wielorakimi możliwościami wykorzystania promieniowania jonizującego nie tylko w energetyce ale również w przemyśle czy medycynie” – podkreśla prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ – „Chcieliśmy pokazać zwiedzającym, że badania naukowe, często robiące wrażenie abstrakcyjnych i oderwanych od rzeczywistości, prowadzą do zastosowań, z których korzystamy w gospodarce i życiu codziennym, a nierzadko ratujących zdrowie i życie.”

Patronat nad Dniami Otwartymi NCBJ objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Gospodarki, patronatem medialnym zaś Radio TOK FM oraz portal Biotechnologia.pl. Partnerami, a jednocześnie sponsorami wydarzenia, były PGE EJ1, CEA, a także dwie czołowe firmy francuskie: EDF i AREVA.

Dni Otwarte to nie ostatnia szansa aby zobaczyć prace NCBJ. Instytut bierze udział w wielu wydarzeniach popularyzujących naukę i wiedzę, jak również umożliwia zwiedzanie reaktora dla zorganizowanych wycieczek. W każdym roku z takiej formy korzysta ponad 7 000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Więcej informacji

Dni Otwarte w NCBJ (Narodowym Cenrum Badań Jądrowych). W hali reaktora MARIA (fot. Marcin Jakubowski, NCBJ)
Dni Otwarte w NCBJ (Narodowym Centrum Badań Jądrowych). Zwiedzanie Ośrodka Radioizotopów POLATOM (fot. Marcin Jakubowski, NCBJ)
Festyn dla dzieci podczas Dni Otwartych w NCBJ (Narodowym Centrum Badań Jądrowych) - (fot. Marcin Jakubowski, NCBJ)
Dni Otwarte w NCBJ (Narodowym Centrum Badań Jądrowych) - Festyn dla dzieci podczas Dni Otwartych w NCBJ (Narodowym Centrum Badań Jądrowych) - (fot. Marcin Jakubowski, NCBJ)