News Date

Wrzesień i pażdziernik to tradycyjnie już pora masowych imprez popularyzujących naukę. Naszą obecność na tych imprezach przygotowują przede wszystkim koleżanki i koledzy z Działu Edukacji i Szkoleń. W minioną sobotę był Józefosław, wkrórce rozpocznie się Festiwal Nauki w Warszawie, a w październiku Rzeszów i może Katowice.

W minioną sobotę DEiS prezentował swoją ekspozycję edukacyjną na Pierwszym Pikniku Naukowym Jó&Ju w Józefosławiu. Wśród interaktywnych atrakcji był Prąd z roweru czyli urządzenie wyposażone w prądnicę, pedały rowerowe, fotel, żarówki, mikro kontroler, komputer i ekran. Siedząc na fotelu i pedałując można wytworzyć prąd o mocy do 200 W. Była też atrapa komory gorącej oraz atrapy zasobników i przechowywanych w nich próbek. Goście obserwując wnętrze komory przez wziernik mogli z pomocą manipulatora wykonać przygotowane zadania polegające na przekładaniu próbek do odpowiednich zasobników - tak jak robią to operatorzy w Świerku, gdy pracują z próbkami napromienionych materiałów wyjętych z reaktora. Dzięki licznikowi promieniowania jonizującego można było wykryć promieniotwórczość różnych przedmiotów znanych z codziennego otoczenia, a także materiałów obecnych w środowisku naturalnym. Z kolei tablica-układanka pozwalała skompletować elektrownię: wystarczyło dopasować układane elementy do odpowiadających im opisów.

Kolejne nasze "występy" już w październiku w Rzeszowie. Wcześniej, bo już za tydzień, można będzie skorzystać z atrakcji przygotowanych w formule zdalnej na Warszawski Festiwal Nauki. Listę wszystkich imprez festiwalu można znaleźć tu: https://festiwalnauki.edu.pl

Publiczność przy modelu komory gorącej na pikniku w Józefosławiu.
Publiczność przy rowerowym generatorze prądu na pikniku w Józefosławiu.