
W Warszawie rozpoczyna się FISA-EURADWSTE & SNETP Forum 2025
13-05-2025
Przyszłość i rozwój globalnej energetyki jądrowej to główny temat 11 edycji Międzynarodowej Konferencji Komisji Europejskiej Programów Badawczych z funduszy Euratom dotyczącej bezpieczeństwa jądrowego w systemach reaktorowych (FISA) i postępowania z odpadami promieniotwórczymi (EURADWASTE). FISA-EURADWASTE 2025 to najważniejsze wydarzenie dla globalnego przemysłu jądrowego w tym roku.
Po raz pierwszy FISA-EURADWASTE & SNETP Forum 2025 odbędzie się w Polsce. To prestiżowe wydarzenie naukowe, na którym omawiana będzie przyszłości energetyki jądrowej oraz bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Konferencja koordynowana jest przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oraz Komisję Europejską. Współorganizatorami konferencji są: Ministerstwo Przemysłu, Sustainable Nuclear Energy Technology Platform (SNETP), European Nuclear Education Network (ENEN), European Nuclear Society (ENS) oraz European Nuclear Society Young Generation Network (ENS YNG). Wydarzenie organizowane jest pod auspicjami Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
FISA-EURADWASTE 2025 to cykliczne wydarzenie, gdzie spotkają się czołowi eksperci, decydenci i przedstawiciele przemysłu jądrowego z całej Europy i nie tylko. – mówi Agnieszka Pollo, p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Cieszę się, że możemy podzielić się naszymi doświadczeniami. W NCBJ od 70 lat rozwijamy nowe technologie jądrowe. Dzięki naszym programom szkolimy kadry z branży jądrowej, które mogą znaleźć zatrudnienie, m.in. w budowanej elektrowni jądrowej na Pomorzu, a także w innych gałęziach przemysłu, gdzie wykorzystuje się nowe technologie.
FISA-EURADWASTE 2025 & SNETP Forum to miejsce, które sprzyja poznaniu aktualnych trendów, zaprezentowaniu wyników badań naukowych, nawiązaniu i pogłębieniu współpracy pomiędzy środowiskami naukowymi, biznesowymi oraz akademickimi.
Jednym z organizatorów konferencji jest Komisja Europejska – Departament Programów Badawczo-Szkoleniowych EURATOM ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Gospodarki Odpadami. Departament ten podsumuje, w trakcie wydarzenia, trwające projekty w ramach funduszy Euratom oraz nakreśli wizję dalszych działań.
Podczas konferencji będziemy dyskutować o najważniejszych tematach związanych z energią jądrową: bezpieczeństwem, nowymi systemami reaktorowymi, postępowaniem z odpadami promieniotwórczymi, edukacją i szkoleniami. FISA – EURADWASTE 2025 to miejsce, gdzie nauka spotyka się z biznesem i przemysłem - skomentował Tomasz Kwiatkowski, komitet organizacyjny FISA– EURADWASTE 2025, Zakład Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska, NCBJ.
Energia jądrowa budzi wiele kontrowersji. Zazwyczaj wynika to z braku wiedzy lub rozpowszechniania fałszywych informacji. Właściwa edukacja i transparentna komunikacja mają kluczowe znaczenie w zwiększeniu świadomości na temat energii jądrowej, bezpieczeństwa elektrowni jądrowych i korzyści, jakie ten sektor przynosi różnym branżom pod względem zapewnienia niskoemisyjnego, dostępnego i wydajnego źródła energii, które może pomóc w dekarbonizacji różnych ekonomicznych i strategicznych sektorów europejskich. Edukacja przyszłych pokoleń oraz angażowanie lokalnych społeczności w działania promujące są tematem jednej z sesji plenarnych odbywających się w czasie konferencji.
W trakcie FISA-EURADWASTE 2025 nie zabraknie także tematów związanych z osiągnięciem Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Inwestowanie w rozwój energetyki jądrowej, budowanie nowych reaktorów typu SMR, czy reaktorów IV generacji, pozwolą osiągnąć założenia związane z redukcją emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. plenarnych podczas konferencji.
Rozwijanie technologii poligeneracyjnych (ciepło z reaktorów przetwarzane na prąd, parę wysokotemperaturową dla przemysłu, ogrzewanie, odsalanie wody morskiej, produkcję e-paliw, zasilanie centrów obliczeniowych itp.) pozwoli na dekarbonizację wszystkich sektorów gospodarki. Naukowcy i inżynierowie sektora energetyki jądrowej stoją przed licznymi wyzwaniami stawianymi przez przemysł oczekujący szybko wdrażanych, wysoko wydajnych i bezpiecznych rozwiązań – podkreśla prof. Mariusz Dąbrowski, komitet programowy FISA – EURADWASTE 2025, kierownik Zakładu Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska, NCBJ, którego zespół opracował dokumentację techniczną innowacyjnego reaktora wysokotemperaturowego HTGR-POLA.
Organizatorzy konferencji przygotowali 4 wizyty studyjne w Instytutach, które zajmują się różnymi dziedzinami zastosowań technologii jądrowych: Narodowe Centrum Badań Jądrowych, w którym znajduje się rekator MARIA; Instytut Chemii i Techniki Jądrowej; Instytut Lotnictwa – Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych w Różanie.
SNETP jest jednym ze współorganizatorów FISA-EURADWASTE & SNETP Forum 2025, wydarzenia 3 w 1, łączącego wysiłki na rzecz podkreślenia europejskiej współpracy w zakresie badań i innowacji w dziedzinie rozszczepienia jądrowego.
SNETP z dumą organizuje doroczne SNETP Forum w ramach tego kluczowego europejskiego wydarzenia. Przez lata nasze Forum stało się znaczącą platformą w sektorze jądrowym. Połączenie sił z FISA-EURADWASTE jest dla nas doskonałą okazją do pogłębienia współpracy i podkreślenia postępów w dziedzinie badań i innowacji. Mając ponad 30 wspólnych projektów w ramach portfela projektów SNETP, z przyjemnością wnosimy do tego wydarzenia wiedzę i spostrzeżenia naszej społeczności. Z niecierpliwością czekamy na wsparcie wspólnych celów na rzecz bezpiecznej, zrównoważonej i niskoemisyjnej przyszłości energetycznej – mówi Abderrahim Al-Mazouzi, sekretarz generalny SNETP.
FISA-EURADWASTE 2025 & SNETP FORUM nie odbyłoby się bez wsparcia sponsorów. Sponsorami platynowymi są: Orlen Synthos Green Energy (OSGE) - spółka zajmująca się wdrażaniem modułowych reaktorów jądrowych w Polsce, przyczyniających się do efektywnej dekarbonizacji elektroenergetyki, ciepłownictwa oraz przemysłu oraz Westinghouse – twórca technologii AP1000®, najnowocześniejszego i najbezpieczniejszego reaktora na świecie, który będzie zainstalowany w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Choczewie, w województwie pomorskim.
Udział w FISA-EURADWASTE & SNETP Forum 2025 to dla nas świetna okazja do wymiany opinii i doświadczeń, a także potwierdzenie, że Polska odgrywa coraz ważniejszą rolę w europejskiej transformacji energetycznej. Jesteśmy dumni, że jako OSGE możemy wdrażać nowoczesne, bezpieczne technologie jądrowe, które umożliwią rozwój przemysłu i poprawią bezpieczeństwo energetyczne – zaznaczył Rafał Kasprów, prezes ORLEN Synthos Green Energy.
Aby przybliżyć polską kulturę uczestnikom konferencji, organizatorzy FISA EURADWASTE & SNETP Forum 2025 przygotowali dwa wydarzenia, które uświetnią występy: Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz Talisman Jazz Trio.