Rzecznik ds. Energetyki Jądrowej
tel. | +48 66 53 53 553 |
e-mail: |
Andrzej Strupczewski - ekspert ds. bezpieczeństwa jądrowego Komisji Europejskiej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), wiceprezes Stowarzyszenia Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej SEREN, Rzecznik ds. Energetyki Jądrowej NCBJ.
Studia i tytuły
- 1960 – ukończył studia na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Mechanicznym Konstrukcyjnym ze specjalnością Energetyka Jądrowa
- 1962 – Certificat de l’Ecole Pratique de Reacteurs au Centre d’Etudes Nucleairs de Saclay, INSTN, Saclay, Francja
- 1963 – roczny staź u prof. CF Bonilli, jako asystent do analiz cieplno przepływowych i jednoroczne studia na School of Engineering and Applied Science, Columbia University, New York
- 1986 – doktorat – Instytut Badań Jądrowych
- 1977 – docentura, Minister Energetyki i Energii Atomowej
- 1978 – IAEA Nuclear Power Plant Course on Safety Analysis Review, Argonne National Laboratory, USA
- 2011 – profesura NCBJ
Spis prac i osiągnięć ‘Autor obliczeń osłon reaktora MARIA.
Wykonał cykl doświadczeń cieplno-przepływowych w rdzeniu reaktora EWA, dzięki czemu moc reaktora EWA podniesiono do 10 MW,
Opracował raport bezpieczeństwa reaktora MARIA i kierował rozruchem technologicznym tego reaktora, a także opracował szereg analiz bezpieczeństwa reaktorów energetycznych.
Kierował Zakładem Inżynierii Reaktorowej i przeprowadził szereg doświadczeń badając krytyczne parametry wymiany ciepła przy wrzeniu w niskich i średnich ciśnieniach w pętli WIW-300 i w reaktorze MARIA,
Kierował międzynarodowym programem badań bezpieczeństwa paliwa WWER (Polska, Finlandia, ZSRR), 1985-1993.
W latach 1993-2000 pracował w MAEA na stanowisku specjalisty ds. bezpieczeństwa reaktorów jądrowych i ocen porównawczych zagrożeń dla różnych rodzajów energii na stanowisku P-5 (oznaczającym najwyższe kwalifikacje techniczne).
Z ramienia MAEA opracował przewodnik do oceny i podnoszenia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych z reaktorami WWER (radziecka wersja reaktorów PWR), współdziałał przy opracowaniu takich przewodników dla reaktorów PWR, badał bezpieczeństwo elektrowni jądrowych w Armenii, w Bułgarii, w Czechach, na Węgrzech i w Słowacji, prowadził misje MAEA do oceny bezpieczeństwa elektrowni Paks na Węgrzech, Dukowany i Temelin w Czechach, wykonywał analizy dla EJ Temelin i EJ Mochowce.
W czasie pracy w MAEA prowadził też analizy porównawcze wpływu różnych źródeł energii na środowisko i zdrowie człowieka.
Jako ekspert Komisji Europejskiej w programie TACIS (Technical Assistance for former CIS countries) wykonał ocenę wpływu pomocy Unii Europejskiej na bezpieczeństwo elektrowni jądrowych w Rosji i na Ukrainie z wizjami lokalnymi we wszystkich elektrowniach jądrowych, organizacjach wsparcia technicznego i urzędach dozoru jądrowego tych państw, zorganizował misję międzynarodową do oceny bezpieczeństwa elektrowni jądrowej Balakovo, kierował jej pracami na terenie samej elektrowni i opracował obszerny raport zaakceptowany przez Komisję Europejską.
Był jednym z czterech fachowców międzynarodowych powołanych do oceny najnowszych reaktorów III generacji proponowanych dla Wielkiej Brytanii przeprowadzonej przez MAEA na zlecenie brytyjskiego dozoru jądrowego.
W 2011-2012 r. prowadził ocenę bezpieczeństwa bloków jądrowych w EJ Kozłoduj 3 i 4 w ramach akcji stress-testów po Fukushimie.
Od roku 2000 do 2022 był przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego w NCBJ.
Współdziałał przy opracowaniu polskich przepisów bezpieczeństwa jądrowego, badał zgodność tych przepisów z wytycznymi międzynarodowymi i z przepisami państw wiodących w rozwoju energetyki jądrowej.
Opracował szereg analiz porównawczych dla różnych źródeł energii w Polsce.
Uczestniczył w opracowaniu planów rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, pełnił wiodącą rolę w konsultacjach krajowych i transgranicznych Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.
Zorganizował, poprowadził i wygłosił wykłady na Międzynarodowych Szkołach Energetyki Jądrowej nr. II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI w latach 2001-2023.
Publikacje
Jest autorem 5 książek i 300 prac na temat energetyki jądrowej [5][6]
Uzyskał 6 patentów i świadectw wynalazczych, z czego1 w 6 krajach
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Polonia Restituta 10.06.2015 (Prezydent RP); Krzyż Kawalerski Polonia Restituta 5.07.1989 (nadany Uchwałą Rady Państwa); Złoty Krzyż Zasługi 19.08.1976 (Uchwałą Rady Państwa); Medal 40-lecia Polski Ludowej nr 44/4/ 84 dn. 22.07.1984 (Uchwałą Rady Państwa); Medal 50-lecia Instytutu Badań Jądrowych, 2005; Medal 100 lecia Odzyskania Niepodległości, 2018 (nadany przez Prezesa Rady Ministrów); Medal imienia Pawła Jana Nowackiego, przyznany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), 2020.
Przynależność do organizacji naukowych i technicznych
Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich, współzałożyciel, legit. nr 20.40.RG, od 2.7.1981 praktyka w tłumaczeniach symultanicznych w Polsce i w Finlandii (angielsko-rosyjskie)
Zobacz też: