Dni Otwarte KSOP w Różanie

Dni Otwarte Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych

KSOP w Różanie

19 Jul, 2025 - 20 Jul, 2025

W wakacyjny weekend (19-20 lipca) Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie po raz drugi w tym roku zostanie otwarte dla zwiedzających. Wydarzenie to tradycyjnie towarzyszyć będzie Dniom Różana.

Żeby wejść na teren składowiska konieczne jest zgłoszenie. Najszybciej można to zrobić, wysyłając e-mail na adres zwiedzanieKSOP@zuop.gov.pl. W wiadomości należy podać imię, nazwisko, serię i numer dowodu osobistego lub legitymacji szkolnej. W e-mailu prosimy wskazać preferowaną godzinę zwiedzania.   

Godziny wejść: 

Sobota: 

  • 11:00
  • 12:30
  • 14:00 

Niedziela: 

  • 11:00
  • 12:30
  • 14:00 

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 lipca 2025 r. Na zwiedzanie trzeba zabrać ze sobą dokument podany w przesłanym zgłoszeniu. Najlepiej przyjść kwadrans przed planowaną godziną wejścia.  Składowisko mogą zwiedzać dzieci od 7. roku życia. Muszą mieć legitymację szkolną lub dowód osobisty.

W czasie zwiedzania będzie można dowiedzieć się jak w Polsce przetwarza się odpady promieniotwórcze oraz zobaczyć obiekty, w których są składowane. Do dyspozycji zwiedzających będę specjaliści z ZUOP, którzy odpowiedzą na pytania związane z ochroną radiologiczną oraz szeroką pojętym zjawiskiem promieniotwórczości.

Kino plenerowe i stoisko edukacyjne

W czasie Dni Różana działać będzie punkt edukacyjny ZUOP. Nasi specjaliści będą mówić o wykorzystaniu zjawiska promieniotwórczości w codziennym życiu. Prezentowany będzie też sprzęt dozymetryczny i doświadczenia pomagające zrozumieć w jaki sposób przetwarzane są odpady promieniotwórcze. 

W ramach Dni Różana w piątek o godzinie 21:00 na Rynku odbędzie się pokaz kina plenerowego zorganizowany przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.  

O KSOP i ZUOP

Jedyne w Polsce składowisko odpadów promieniotwórczych znajduje się w Różanie (woj. mazowieckie, powiat makowski). Funkcjonuje w tym miejscu od 1961 roku. Składowisko powstało na terenie carskiego fortu wybudowanego na początku XX wieku. Odpady, które tam trafiają, pochodzą z produkcji i wykorzystania izotopów promieniotwórczych w medycynie, przemyśle i nauce.

Instytucją odpowiedzialną za przetwarzanie i składowanie odpadów promieniotwórczych w Polsce jest Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP). Firma mieści się na terenie Ośrodka Jądrowego w Otwocku. Odpady, po odpowiednim przetworzeniu w specjalnych instalacjach są przewożone na składowisko w Różanie.