Specjaliści IDEA w NCBJ uczestniczą w szeregu strategicznych projektów. Grupa doradza w projekcie „Miasto z Klimatem”, pomagając miastom w przejściu na energooszczędne i zeroemisyjne systemy transportowe. Dla energetycznej firmy PSE, IDEA proponuje i oblicza zmiany w modelu europejskiego rynku energii elektrycznej, aby symulować wpływ nowych rozwiązań rynkowych i opracowała narzędzia do Predyktywnej Obsługi dla wcześniejszego wykrywania awarii sieci przesyłowych. Zespół również wnosi wkład do projektu „Zabezpieczanie Dostaw Energii poprzez Lepsze Zarządzanie Ryzykiem” poprzez rozwijanie narzędzi do oceny ryzyka dla nadzwyczajnych zdarzeń sieciowych. Dla ENTSO-E, naukowcy z IDEA opracowali metodologię, która dzieli obszar rynku europejskiego na wyraźne strefy. Ponadto zidentyfikowali krytyczne elementy w sieciach przesyłowych i ocenili potencjalne konsekwencje ich awarii.
Interdyscyplinarny Zakład Analiz Energetycznych (IDEA) przy NCBJ rozwija innowacyjne oprogramowanie i rozwiązania procesowe, które kładą nacisk na efektywność kosztową, bezpieczeństwo i ekologiczność. IDEA wykonuje prognozy przepływu energii, identyfikuje kluczowe elementy sieci i planuje jej rozwój . Ta specjalistyczna wiedza zapewnia istotne wsparcie dla różnych sektorów i podmiotów, w tym europejskich i polskich operatorów energetycznych, organów rządowych i szeregu firm, ze szczególnym naciskiem na te, związane z bezpieczeństwem energetycznym. Dodatkowo IDEA generuje niezbędne raporty i zasoby mające na celu ułatwienie tworzenia strategii i legislacji związanych z energią.
Zespół IDEA składa się ze specjalistów z szerokiego spektrum dziedzin, takich jak: inżynieria komputerowa, energetyka, elektrotechnika, matematyka, fizyka, ekonomia, socjologia, chemia i budownictwo, co pozwala zakładowi sprostać wymaganiom szerokiej bazy klientów i podjąć się różnorodnych projektów.
Oferta IDEA obejmuje następujące systemy i narzędzia:
ZEFIR - służy do planowania transformacji energetycznej miasta lub kraju. Wykorzystuje dane z audytów energetycznych, publicznych baz danych lub generyczne dane dla modeli obiektów do stworzenia kompleksowego planu działań, dzięki którym można określić koszty i efekty planowanych scenariuszy.
AURA - automatyzuje optymalizację taryf, moc kontraktową i wymiarowania instalacji PV. Uwzględnia indywidualne modele prosumentów oparte na rzeczywistych profilach rocznych, ocenia rentowność tworzenia prosumentów indywidualnych i zbiorowych oraz określa optymalny rozmiar instalacji PV i magazynowania energii w nowym systemie rozliczeń, powszechnie znanym jako net-billing.
Chronos - zarządza instalacjami fotowoltaicznymi (PV), zapobiega odłączeniu poprzez stabilizację napięcia, i umożliwia zdalne odczytywanie różnych parametrów energetycznych, ułatwiając analizę danych, raportowanie i definicję alertów.
aPRSP/TEP - optymalizuje harmonogram inwestycji sieciowych w danym horyzoncie planowania. Wykorzystuje superkomputer NCBJ, a zostało stworzone dla potrzeb polskiego TSO (PSE) i jest wykorzystywane w bieżącej pracy.
KRAKEN - identyfikuje kluczowe elementy sieci za pomocą precyzyjnej analizy topologicznej sieci przesyłowej. Jego wyniki pomagają określić, które elementy sieci wymagają rozbudowy lub szczególnej ochrony.
Zespół IDEA opracował kompleksowe rozwiązania do prognozowania produkcji i cen energii ze źródeł odnawialnych, takich jak fotowoltaika i farmy wiatrowe. Takie narzędzia pomagają sprzedawcom w poprawie harmonogramowania i redukcji kosztów rynku bilansującego. Jednocześnie operatorzy sieci dystrybucyjnych i przesyłowych mogą modelować przepływy energii i przewidywać potencjalne przekroczenia parametrów.
