Grupy naukowe w instytucie prowadzą badania i prace rozwojowe w zakresie projektowania, konstrukcji i wykorzystania aparatury jądrowej dla infrastruktury badawczej, przemysłu i medycyny. Skupiamy się na zaawansowanych technikach wykrywania promieniowania jonizującego i metodach analizy danych zarówno dla zastosowań naukowych, jak i praktycznych. Dodatkowo zajmujemy się projektowaniem, budową i testowaniem systemów elektronicznych dla infrastruktury badawczej i przemysłu, wraz z rozwijaniem oprogramowania sterującego, oprogramowania do obrazowania i metod symulacji Monte Carlo dla analizy procesów fizycznych w badaniach podstawowych i stosowanych.

Znaczna część prac instytutu skupia się na rozwijaniu systemów wykorzystujących promieniowanie neutronowe i rentgenowskie do analizy różnorodnych materiałów, które obejmują: surowce, odpady i wodę. Branże poszukując nieinwazyjnej i dokładnej analizy uznają technologie jądrowe za bardzo korzystne. Systemy pomiarowe wykorzystują analizę aktywacyjną neutronów lub promieniowanie rentgenowskie do ustalania składu materiałów, wspierając w ten sposób kontrolę jakości i zarządzanie odpadami.

NCBJ aktywnie uczestniczy w międzynarodowych projektach  Wśród nich można wymienić następujące: montaż i nadzór nad jakością modułów z terminalami PLC do sterowania liniami eksperymentalnymi największego lasera na swobodnych elektronów XFEL w Hamburgu: projekt i dostawa systemów niskiego poziomu radiofrekwencyjnego (LLRF) dla European Spallation Source w Lund, wielodyscyplinarnego centrum badawczego z zaawansowanym źródłem neutronów; opracowaniei  DNG@NCBJ - cyfrowego systemu pomiarowego do testowania detektorów w eksperymentach plazmowych.

Jednym z głównych obszarów zainteresowania naszych naukowców jest badanie technik wykrywania promieniowania jonizującego, ze szczególnym naciskiem na materiały scyntylacyjne. Chcąc scharakteryzować nowe materiały scyntylacyjne, gromadzimy wiedzę i doświadczenie, które następnie są wykorzystywane w kluczowych sektorach, takich jak: ochrona granic, medycyna jądrowa i przemysłowe zastosowania fizyki jądrowej. Unikalne i innowacyjne jest również podejście grupy naukowej z NCBJ do diagnozowania szybkich wiązek elektronów w tokamakach za pomocą detektorów diamentowych.

Rozwijamy oprogramowanie sterujące i do obrazowania, które obejmuje programowanie układów scalonych i tworzenie graficznych interfejsów użytkownika, i które są niezbędne dla sprawnego działania systemów eksperymentalnych.


Instytut posiada dwa laboratoria izotopowe i dwa laboratoria akceleratorów, wyposażone w sprzęt spektrometryczny do promieniowania gamma. Wraz z trzema generatorami neutronów D-T, ułatwia to bezpośrednie testowanie opracowanych systemów.

Nuclear technologies