Dlaczego warto wejść w przemysł kosmiczny?

Jesienią 2022 Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało umowę partnerstwa ESA BIC Poland. Od tej pory, jako jeden z kilkunastu podmiotów w kraju, ma wzmacniać rozwój technologii kosmicznych w polskich przedsiębiorstwach. Dlaczego to takie ważne?

Nie jest tajemnicą, że o technologie przemysłu kosmicznego toczy się prawdziwa walka. Ale celem tej rywalizacji wcale nie jest jedynie lot w kosmos i bycie pierwszym w podboju tej czy innej planety. To także konkurencja o dostęp do rozwiązań, które mogą być wykorzystywane na Ziemi i tu zarabiać realne pieniądze. Wiele obecnych w naszym życiu technologii powstało właśnie z myślą o przestworzach. Należą do nich choćby urządzenia do komunikacji bezprzewodowej, materiały ogniotrwałe czy żywność liofilizowana. Kosmos je przetestował, ale to nasza planeta stała się dla nich bardzo dochodowych rynkiem. Unia Europejska doskonale zdaje sobie z tego sprawę i – chcąc być na tym rynku istotnym graczem – opracowuje specjalne formy wspierania kosmicznego biznesu. Jedną z nich jest inicjatywa ESA BIC.

 

Czym jest i czemu służy ESA BIC Poland?

ESA BIC (Business Incubation Centre of European Space Agency) to sieć inkubatorów biznesowych powołanych przez Europejską Agencję Kosmiczną w krajach członkowskich Unii. Ich celem jest wspieranie startupów technologicznych, których rozwiązania, produkty czy usługi mogą mieć zastosowanie w branży kosmicznej. Wsparcie to ma zarówno charakter inkubacyjny, polegający na wspieraniu wiedzą nowo startujące przedsiębiorstwa, jak i finansowy poprzez pokrycie części kosztów związanych z badaniami i rozwojem oraz zakupem infrastruktury niezbędnej do opracowania danej technologii.

 

Startupy objęte inkubacją w ramach ESA BIC będą mogły w ciągu dwóch lat skorzystać z następujących form wsparcia:

  • Do 50 000 EURO bezzwrotnego finansowania kosztów rozwoju produktu i praw własności intelektualnej
  • Doradztwo specjalistyczne, w tym: do 80 godzin porad ekspertów w obszarach technicznych,  do 50 godzin porad w zakresie biznesu oraz do 10 godzin doradztwa prawnego
  • Wsparcie administracyjne w zakresie powierzchni biurowych
  • Dostęp do międzynarodowej społeczności ESA BIC, w tym do przetargów ESA
  • Możliwość używania marki ESA BIC

 

Jaką rolę będzie pełnić NCBJ?

W Polsce do ESA BIC przystąpiły dwa konsorcja. NCBJ weszło do jednego z nich – mazowieckiego, którego celem jest inkubacja pięciu podmiotów rocznie. Takie podmioty będą tu wspierane na wiele sposobów. Najważniejszym będzie możliwość korzystania z badań i technologii oferowanych przez NCBJ, w tym z technologii informatycznych, pomiarowych oraz badań materiałowych. Takie startupy będą wspierane przez specjalistów i ekspertów pracujących i współpracujących z NCBJ, a także będą mogły korzystać z tutejszych pomieszczeń biurowych i laboratoryjnych. Specjaliści Parku Naukowo-Technologicznego Świerk, funkcjonującego przy NCBJ będą dodatkowo pomagać przedsiębiorstwom kosmicznym w aplikowaniu o dodatkowe środki finansowe z projektów krajowych i międzynarodowych oraz w promocji ich oferty w innych ośrodkach Wielkiej Nauki.

 

Kto i kiedy może aplikować?

Pierwsze nabory mają ruszyć już na początku tego roku. Informacje będą ukazywać się zarówno na stronie internetowej NCBJ, jak i lidera ESA BIC Poland – Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Do udziału zapraszamy zarówno startupy – młode firmy technologiczne, które funkcjonują na rynku nie dłużej niż pięć lat, jak i ludzi z pomysłami, którzy jeszcze nie założyli własnych przedsiębiorstw. Wszystkich, których produkty, usługi i procesy są innowacyjne lub mogą być w innowacyjny sposób wykorzystane w szeroko pojętej branży kosmicznej.

 

Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych już dziś. Przyjrzymy się Państwa pomysłowi i wspólnie poszukamy najlepszych metod jego inkubacji.