Był dyrektorem Działu Edukacji i Szkoleń (DS)
Narodowego Centrum Badań Jądrowych
05-400 Otwock,
ul. A. Sołtana 7,
tel. 22 273 16 12
Zmarł 11 stycznia 2022 r.
Zainteresowania badawcze
Po latach pracy w dziedzinie zastosowań metod jądrowych w badaniach własności fazy skondensowanej (rozpraszanie neutronów, efekt Mössbauera, rozpraszanie komptonowskie), obecnie mym głównym zainteresowaniem badawczym jest działanie małych dawek promieniowania jonizującego na organizmy.
Publikacje naukowe
ok. 290 publikacji, głównie w czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Autor (wspólnie z K. Blinowskim) podręcznika „Neutrons and Solid State Physics” oraz kilku broszur popularno-naukowych z zakresu wiedzy o promieniowaniu jonizującym i energetyce jądrowej. W 2017 r. ukazała się monografia „Zarys nukleoniki”, której byłem redaktorem i współautorem, opracowana przez nasz Dział Edukacji i Szkoleń.
Informacje dodatkowe:
Zorganizowany przeze mnie w 1998 roku Dział Edukacji i Szkoleń prowadzi intensywną działalność edukacyjną, wspomagającą szkoły (głównie ponadpodstawowe) w przybliżaniu zagadnień związanych z fizyką i techniką jądrową. Dział bierze udział w imprezach popularyzujących naukę (Pikniki i Festiwale Nauki) oraz prowadzi konkurs uczniowski „Fizyczne Ścieżki” (współorganizowany z Instytutem Fizyki PAN w Warszawie). W naszym Dziale powstały też trzy prace doktorskie (jedna związana z fizyką ciała stałego i dwie z oddziaływaniem małych dawek na organizmy), z których dwie zostały wyróżnione przez Radę Naukową NCBJ.
Zobacz też:
Prof. Ludwik Dobrzyński w Wikipedii
Udział prof. L. Dobrzyńskiego w tworzeniu Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku